Mobile Suit Gundam
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Mobile Suit Gundam

1979'dan beri devam eden Mobile Suit Gundam efsanesi hakkında çeviriler ve indirme linklerininin yanısıra çeşitli Anime - Manga'lar konusunda incelemeler içerir.

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]

5 posters
YazarMesaj
insomnia
MS Pilotu
MS Pilotu
insomnia

Mecha RPG
MS Upgrade Lv:
SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Left_bar_bleue1/1SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Empty_bar_bleue  (1/1)
Pilot Lv:
SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Left_bar_bleue1/1SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Empty_bar_bleue  (1/1)

SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Empty
MesajKonu: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyPerş. Nis. 23, 2009 5:04 pm

SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Macross1
SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Macross2
SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Macross3
SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Macross4
SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Macross5
SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] Macross6
Admin
Innovator
Admin

MesajKonu: Geri: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyPerş. Nis. 23, 2009 6:19 pm

Insomnia'nın tanıtım resmi için teşekkürler fakat daha önce bahsettiğim gibi forum kodundaki bug'dan dolayı geniş resimler sağdan kesilmiş olarak yansıyor. (Tüm "kolayforum" ile kurulu forumlarda olan bir sorun maalesef) O yüzden host sağlayıcılara ulaşıp bu bug'u düzeltmelerini sağlayana kadar yazılı bir tanıtım daha iyi olacaktır.

Bir de Gundam Forum tayfasına Admin olarak şunu sormak istiyorum: Tüm Macross yapımları için genel bir üst-konu ister misiniz? (Mobile Suit Gundam için oluşturduğumuza benzer şekilde) Eğer istek olursa foruma bu tür bir "Macross evreni" alanı ekleyeceğim.
http://gundam.powerrpg.net
AnamurX
MS Pilotu
MS Pilotu
AnamurX

Mecha RPG
MS Upgrade Lv:
Pilot Lv:

MesajKonu: Geri: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyCuma Nis. 24, 2009 2:06 am

Macross hakkında pek az bilgim var. Aslında çok iyi olurdu efsaneyi izlemeye başlamadan evren ve setting hakkında bilgi almak.
http://anamurx.blogspot.com
insomnia
MS Pilotu
MS Pilotu
insomnia

Mecha RPG
MS Upgrade Lv:
Pilot Lv:

MesajKonu: Geri: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyCuma Nis. 24, 2009 4:43 pm

Sanırım Evreni açılacak.zaten o zamanda elimden geldiğince daha geniş bilgi yazıları oraya ekliyeceğim. Şimdilik biraz hazırlık olsun diye başladım. Sanırım Macross içinde Forumda istek olucak gibime geliyor.

En üzüldüğüm konu ise SDF Macross serisine Amerikanın el atıp Robotech haline getirip çok farklı bir seri yaratmasıdır. Nette yaptığım araştırmalarda hep Robotech ile Macross'un karıştırılmasıdır. İkisi çok farklı aslında. Robotech ile Macross Lütfen karıştırılmasın. Ben ikisinide izledim. Benim yaptığım hataya düşmeyin Very Happy
cagepenn
Yeni Üye

MesajKonu: Geri: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyPerş. Ocak 28, 2010 4:00 am

evet ne yazıkki macrosun bazı filmleri macross 7 serrisi gibi çok iğrenç
Krasimir
Innovator
Krasimir

MesajKonu: Geri: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyPerş. Ocak 28, 2010 4:53 am

Bana sorcak olursanız Macross "Frontier" serisi kötüdür. Ne güzel Macross Zero'nu üstüne bu yapılır mı ?

Ben bölüm sayısı olarak az tutulmuş, yüksek kaliteli bir animasyon hikaye çalışmasını destekler ve beğenirim. Aynı zamanda terminolojide yanlış söylemiyorsam "Veritech" modellerinin tasarım olarak çürüdüğünü düşünmeye başlayan bir insanım. Çeşitleme yapıcaz diye güzelim modelleri ne hallere soktular.

Frontier'in son bölümleri bana sıkıcı yıllar önce çıkıp iş yapmayan ucuz 3D modellerin olduğu inandırıcılıktan uzak anime mecha yapımları hatırlatıyor. Benim için daha kötüsü ise Kırmızı 3D bir uzaylı yapılıp tüm seri boyunca onun izlettilmesi oldu. Genel olarak yaşı pekte küçük olmayan benim gibi Macross severlerin böyle ucuz 3D modellemeleri sevdiğine pek ihtimal vermiyorum.

İnsan diyor bu kadar Veritech Yada Variable fighter koyucağına birkaç tanede değişik uzaylı tasarlasaydın. Daha yaratıcı bir hikaye sunsaydın. Seride Macross adına güzel şeylerde vardı ama bu beni seriye bağlamaya yetmedi. Benim için Macross demek genel olarak orjinal ilk seri + Plus ve Zero'dur. Bu kendi düşüncem katılırsınız yada katılmazsınız.

Basit bir tabirle seriyi sanat yapıtı olarak ele alırsak Macross Frontier ben yaptım oldu diyen eseri hakkında doğru düzgün bir açıklaması olmayan bir sanatçıyı andırıyor.
cagepenn
Yeni Üye

MesajKonu: Geri: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyCuma Ocak 29, 2010 10:36 pm

ARKADAŞLAR BENCEDE KRASMİR2E KATILIYORUM ZERO MÜKKEMMELDİ. YADA PLUS AMA ÖZELLİKLE MACROSS 7 İĞRENÇTİ. BEN MACROSS TAN ETKİLENİP TE YAPILAN ROBOTECH BENİ DAHA ÇOK ETKİLİYOR. ÇÜNKÜ SENARYO MANTIĞI BELLİ BİR SÜRECİ TAKİP EDİYOR VE BİRA DAHA MANTIKLI. OLAYA BİRAZ KURAMSAL YAKLAŞIRSAK MACROSS SERİSİ POP KÜLTÜRDEN ÇOK FAZLA ETKİLENİYOR ( ZERO SERİSİ HARİÇ) BUDA KİCH KAVRAMINA DAHA ÇOK YAKINLAŞTIRIYOR. AMA ROBOTECH BİR AMERİKA YAPIMI OLDUĞU İÇİN YAPILDIĞI DÖNEMDEN DOLAYI AMERİKA SİNEMASININ O ELEŞTİREL BİLKURGU SİNEMASINDAN BİRAZ DAHA FAZLA BESLENİYOR YANİ ROBOTECH ALT METİNLERİNDEN DOLAYI İNSAN YAŞAMINA BİRAZ DAHA ELEŞTİREL BAKIYOR.
Admin
Innovator
Admin

MesajKonu: Geri: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyCuma Ocak 29, 2010 10:46 pm

Macross konusunda benim düşündüklerim @Krasimir'le aynı gibi: 2000-2001'e dek kendimi bir Macross hayranı olarak niteleyebilirken (ki sadece o dönemden Do You Remember Love?'u benim yarım kadar bile tekrar izleme rekoru kırmış bir kişi çıkacağını sanmam) sonrasında edinebildiğim Macross II, Macross 7 ve maalesef Macross Frontier ile birlikte kendimi bir Macross hayranı olarak tanımlamakta zorlanmaya başladım. SDF Macross hikayenin özünü 80'lerin başlarındaki imkanlarla bile gayet yetkin anlatan bir seri olarak, Macross Plus hikayeyi arkaik bir ırklar savaşı/protokültür anlatısı olmaktan çıkartıp sıradan insanların hatalarının sonucu trajediler silsilesi olarak anlatabilmesiyle ve Macross Zero da izlediğim en iyi prequel'lerden biri olması ile övgümü kazanan çalışmalar. Gerisi için maalesef o kadar iyi konuşamayacağım.

İlla bir karşılaştırma yapmam gerekirse, -SD'ler haricindeki yapımlardan- G Gundam ve Turn A Gundam haricinde tüm Gundam serileri bir şekilde benim için yeterli seriler oldular. Ama dediğim gibi, SDF Macross, Macross Plus ve Macross Zero haricindeki Macross'larda belirgin şekilde Mecha kültürü açısından yetkin olmayan izleyicinin tribününe oynama davranışı farkediliyor ki bu kısımlarda arka plan evrenine kayda değer hiçbir yenilik getirilmiyor, aksine seriler bütünü anlatı düzeyi olarak geriliyor. Özellikle EVA ve TTGL'den beri gördüğüm en büyük izleyici istirmarını Macross Frontier'de gördüm diyebilirim. Eğer bir seri, geniş arka planlar şeklinde evrenini anlatabiliyorsa, drama kavramından kaçınmıyorsa ve bunu yaparken ponpon karakterler kullanmadan amacına ulaşabiliyorsa benim gözümde anlatacak birşeyi olan serilerdir. Oysa Macross Frontier'de çatışmalı 2-3 bölüm arası izleyicinin zihnini meşgul edecek yegane sorunsal, Alto'nun Sheryl ve Ranka'dan hangisini seçecek olduğu -ki kanımca ilk birkaç bölümden bile bu beliiydi gayet bariz hem de- yada konserde ne tür bir elbise ile fanservice yapacakları... ZZ Gundam gibi drama özürlü bir seri bile son 10 bölüm itibariyle Macross Frontier'ın yapamadığı herşeyi yapmıştır halbuki

Aksiyon sekanslarının elledikçe döküldüğünü düşünüyorum, eğer gerçekten bir bütçe varsa sırf fanservice'e harcanmış ve yazık edilmiş. Tabii bunda yapımcıların suçu bariz. Tutup da hayatında lead director olarak tek bir yönetmenlik tecrübesi bulunan kişinin o yönetmenliği de bir Hentai OVA'sı ise o kişiye Macross gibi bir yapımı teslim etmemelisiniz. Macross Zero ile jübile yapıp bayrağı profesyonellere teslim etmesi gereken Shoji Kawamori, geldiği noktada Basquash gibi trash işlerle hiçbir hardcore bilimkurgu hayranını tatmin edemiyeceğini bildiğinden sırf bayan izleyici kitlesine yönelik bir seri olarak F'yi düşünüp yönetmene gelecek laflara karşı da bir fanboy dokunulmazlığı sağlamak için de kendisi de seride yan yöentmen olarak yeralmış olmalı. Aklıma başka hiçbir ihtimal gelmiyor. ( "Macross zaten baştan beri hep bayan izleyicilere hitap eden bir MMM -Music/Mecha/Melodrama- serisi değil miydi?" diyeceklere cevabım SDF Macross, Macross Plus ve Macross Zero'daki tokat gibi militer konsept başarısıdır. Geri kalan Macross'ların çuvalladığı noktaları toplayıp alt alta yazarsanız sonuca ulaşmanız pek de zor olmaz diye düşünüyorum.

Sadece Macross Frontier'den bahsetmem gerekirse: Sheryl ve Ranka oldukça antipatik tipler oldular (sanırım en antipatik 10 bayan karakter yazarsam ikisini banko olarak yazarım emin olun), sahneleri geldikçe Ozma'lı bölümlere ne zaman geçicez diye içinden geçirir oldum. (Ozma dışında seride adam gibi 1 kişi bile yoktu benim için, bir kişi için koca bir fanservice yükünü nereye kadar sırtlayabilirsiniz ki?) Daha başlamadan o kadar övüldü ki çok daha militer , karamsar , dramatik bir seri bekliyordum F'den ama açıkçası ben bayanları seriye çekmek amacıyla yapılmış bir "sözde sequel" ile karşılaştım, bir SDF yada Plus'da hissettiklerimi açıkçası F'de hissetmedim. Bu nedenlerden biri de Plus gibi serilerde kullanılan ayrıntılı ön hazırlık süreci ve detay çalışmasını bu yapımda bu derece görmememdi. Yıllar öncesinin Gundam 0080'ninde bile havada vurulup patlayan MS enkazları düştükleri yerlerdeki trafo bağlantılarının yerlerine göre elektrik kesintisine neden olup şehirde o bölgede hattının gittiği yerlere göre mahalle mahalle ilerleyerek genişleyen bir karartı -düz bir daire çapında genişleyerek değil!- yaparken F'de Vajra'lar şehre üst üste plazma atışları yaparken vurulan noktalarda bile apaydınlık bir şehir görüyoruz ve arka plan hiç mi hiç değişmiyor. Bu sadece çok basit bir örnek. Tamamen doğaçlama tasarlanmışa benzeyen sallama aksiyon sekansları ve "donsuz Ranka bardağı", "çatallarını göstere göstere yerdeki mikrofonu ağzına alacak gibi duran Sheryl statue" vs vs türü sömürü kavramının dibini delen ama karşılıksız da kalmayan durumlar için maalesef pek iyi konuşamayacağımdan kısa kesmeyi yeğliyorum şimdilik.

Sonuç olarak tıpkı Code Geass gibi, bana göre belki oturup kör alıcısı için altyazı filan yapmaya değer, ama ayrıyeten gani gani övmeye gerek olmayan bir çalışma F, zira beklentiimi karşılayamayan zaman kaybı kısımlar serinin geneline ağır basıyor kanımca.

Maalesef @Cagepenn'e de katılamayacağım, zira RoboTech adı altında yapılan tüm işleri incelerken, SDF Macross'la alakası bile olmayan serileri bile karakter ve Mecha isimlerini değiştirip, araya çakma footage yerleştirip ve bolca sansürleyip Japon kültürüne dair herşeyi kazıyarak yapılan, kelimenin tek açıklaması ile "yan sanayi" animasyonlar göreceksiniz. Episode 36 sornası bölümler ve RoboTech : Untold Story filmlerini bulup izlersen bir de kolleksiyonuna Megazone 23, Genesis Climber Mospeada ve Southern Cross'u eklersen ne dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.
http://gundam.powerrpg.net
cagepenn
Yeni Üye

MesajKonu: Geri: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyPtsi Şub. 01, 2010 1:12 am

sağol yorumun için innovator. macross serisi için yazdıklarına genel olarak katılıyorum. yorumunda da haklı olabilirsin ama ne yazıkki macross serisi konunun fazla dağıtıldığı ve çok parçalı şekilde işlenildiği için benim için bir bütünlük arz etmiyo sanırım robotech serisinde beni çeken o bütüncül yapısıysı. bu da tabi benim algılama biçimim le alakalı bir yorum. yine de bu tartışama otrtamının oluşması çok güzel
Krasimir
Innovator
Krasimir

MesajKonu: Geri: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyÇarş. Şub. 03, 2010 6:47 pm

Tobey Maguire'ın kendi şirketi Robotech'i film yapacağını açıklamıştı. Bu konuda bir haber gelişme var mı merak ediyorum.

Aslında kendimi kandırıyorum boş zamanlarımda sinema sitelerinde gezinmeyi seven biri olarak hiçbir gelişme olduğunu yada en azından basına yansıtılan bir gelişme olduğunu görmedim.

Macross konusuna geri dönecek olursak Shoji Kawamori 'nin Basquash çalışmasını duyunca dedim güzel mecha serisidir diye düşündüm. Düşünmez olaydım tasarımları gördüğümde ürktüm.

Hentai çekmek gibi bir dertleri varsa bari adını macross koymasınlar. Gundam'da olmasa ne izliyeceğiz artık hiç bilemiyorum. İlla seksi hatun gösterme derdinde olmalarını anlıyamıyorum. Tabikide seksi hatunlan olabilir ama benim demek isteğim olmayan bir hikayeyi'nin içinde bu seksi olduğunu sanan sahneler anca kısa bir süre ilgi çekiyor. Bu işler sonra unutulup gidiyor.

Umarım beni yanıltırda bu frontier ve Basquash Shoji Kawamori'nin yeni ciddi bütçeli Macross çalışması için maddi gelir kapısıdır.
insomnia
MS Pilotu
MS Pilotu
insomnia

Mecha RPG
MS Upgrade Lv:
Pilot Lv:

MesajKonu: Geri: SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]   SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım] EmptyPerş. Şub. 11, 2010 1:08 am

Walla Bu aralr pek ilgilenemiyorum başlığı açıp kaçmış gibi oldu ama merak etmeyin yakında burdayım yine şehir değişikliği hemen aktif olamıyorum toptan bir giriş yapıcam

SDF Macross (The Super Dimension Fortress Macross) [Tanıtım]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-